Kadry
Weryfikacje online w interaktywnym Programie Płatnik 10.01.001.
Intensywne warsztaty komputerowe dla wymagających z dużą ilością zagadnień merytorycznych, których wymaga udostępniona przez ZUS usługa Interaktywnego Płatnika Plus.
Cel szkolenia
Program
Harmonogram
Prelegenci
Cena
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił II etap Programu Płatnik tj. "podłączanie firm do systemu ZUS". Tą dodatkową funkcję nazwano - Interaktywny Płatnik Plus (IPP), która jest obsługiwana za pomocą programu Płatnik 9.01.001X lub wersji 10.01.001.
Weryfikacja online to weryfikacja w oparciu o dane które posiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych pobrane z konta płatnika składek i kont ubezpieczonych do bazy Programu Płatnik Państwa firmy.
Nowa funkcja weryfikacji online, dokumentów przesyłanych do ZUS drogą elektroniczną powodują zwiększenie występowania ilości błędów krytycznych uniemożliwiający wysyłkę zestawu dokumentów zgłoszeniowych lub rozliczeniowych do ZUS.
Cel warsztatów:
- Proponowane warsztaty komputerowe mają na celu na podstawie ćwiczeń przybliżenie, wyjaśnienie jak również nabycia umiejętności rozwiązywania problemów występujących w trakcie pracy w Interaktywny Płatnik Plus (" program uszczelka" ).
- Rozbieżności danych posiadanych przez Państwa firmę w programie Płatnik a danymi występującymi w ZUS powodują zwiększenie ilości błędów krytycznych w tych miejscach, gdzie do tej pory one nie występowały, ponieważ zmienione mechanizmy weryfikacji, weryfikują online.
- Zdobycie umiejętności w analizie merytorycznej występujących blokad pozwoli na płynne rozwiązywanie problemów w trakcie pracy z programem oraz ich usunięciem.
- Celem szkolenia w ramach warsztatów przy komputerach jest również wykonanie ćwiczeń w oparciu o zmienione diametralnie sposoby i zasady sporządzania korekt dokumentów rozliczeniowych, gdzie przy sporządzaniu korekty zestawu rozliczeniowego biorą udział "komplety rozliczeniowe z ZUS". Brak wiedzy w tym zakresie z wykorzystaniem tego zupełnie nowego mechanizmu programu może spowodować, że użytkownik Programu Płatnik wychodzi z założenia, iż nowy program w ramach interakcji z ZUS błędnie wylicza i weryfikuje zestaw korygujący.
Program warsztatów obejmuje ćwiczenia uwzgledniające nowe funkcje programu w zakresie:
Przygotowanie się do pracy w Interaktywnym Płatniku Plus z zastosowaniem wersji Płatnik 10.01.001.
Wyjaśnienie zasad działania Interaktywnego Płatnika Plus i wpływu wprowadzonych zmian w wersji 10.01.001 na podstawie pracy z danymi pobranymi z ZUS z konta płatnika składek i kont jego ubezpieczonych.
Wprowadzenie nowej funkcjonalności w trakcie "Aktualizacji programu i danych płatnika" - korzystanie z najnowszej wersji programu bez konieczności samodzielnej instalacji niezbędnych komponentów czy słowników.
Czynności przed pobieraniem danych z ZUS.
Konfiguracja programu w kontekście rodzaju płatnika składek - ustawienia z zakresu pobierania danych z podziałem:
- pełen zakres;
- świadczeniobiorcy (Powiatowe Urzędy Pracy, Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie);
- bez aktualizacji kartotek.
Ustawienia generowania raportu z pobierania danych z ZUS (również inne lokalizacje);
Wprowadzenie zmian w kartotece płatnika składek w zakresie płatnik wielooddziałowy (możliwość wykorzystywania funkcji programu w sytuacji ochrony danych o wynagrodzeniach):
- tryb pracy programu wersji 10.01.001 - oddział;
- zablokowanie możliwości wysłania dokumentów automatycznie do ZUS;
- nowa funkcjonalność umożliwiająca oznaczenie w dedykowany sposób zestawów przekazanych do centrali firmy celem przesłania ich do ZUS,
- tworzenie raportów z weryfikacji dokumentów z uwzględnieniem podziału na oddziały. Zapis raportu do zewnętrznego pliku.
Pobieranie danych - synchronizacja i weryfikacja danych płatnika z bazą ZUS.
Bezpieczeństwo pobierania danych, z ZUS a kilka baz danych u płatnika składek.
Aktualizacja kartotek tylko o statusie zgłoszony - przedstawienie zasady działania - 6 miesięcy wstecz;
Aktualizacja kartoteki ubezpieczonego o statusie wyrejestrowany również z użyciem polecenia "Oznacz do potwierdzenia w ZUS"
Najważniejsze dane pobrane z ZUS do kartoteki firmy - wpływ na weryfikacje i występujące błędy w dokumentach zgłoszeniowych i rozliczeniowych;
Uzupełnienie kartotek ubezpieczonych danymi z ZUS oraz ich udział przy weryfikacjach dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych (nawiązanie do dokumentu ZUS KOA dla szczególnych przypadków).
Pierwszy etap praca z danymi z ZUS - dokumenty zgłoszeniowe .
Wzorcowa Wersja Danych Identyfikacyjnych ubezpieczonego (WZI) - pobrane dane z ZUS jako źródło danych wzorcowych :
- rejestr Urzędowy PESEL - RU PESEL,
- dane przekazane przez ubezpieczonego;
- dokument zgłoszeniowy płatnika.
Wpływ pobranych danych z ZUS w zakresie danych identyfikacyjnych ubezpieczonego na sporządzanie dokumentów zgłoszeniowy ZUS ZUA, ZZA, ZIUA:
- systemowe sprawdzanie i potwierdzanie danych identyfikacyjnych ubezpieczonego z Rejestrem Urzędowym nr PESEL - RU PESEL, czyli wzorcowa wersja danych identyfikacyjnych ubezpieczonego;
- działanie i postępowanie w przypadkach rozbieżności danych identyfikacyjnych pomiędzy danymi w kartotece a RU PESEL z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
- obecna zasada weryfikacji i stosowania dokumentu ZUS ZIUA.
- wykorzystywanie słowników adresowych w programie Płatnik podczas wypełnienia danych adresowych w dokumentach zgłoszeniowych ZUA i ZZA. Umożliwienie wyszukiwania adresu w słowniku według, których nowy program znajdzie pasujące adresy.
- umożliwienie wprowadzenia zmiany danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej bezpośrednio na dokumentach. W celu ułatwienia przekazania dokumentów zgłoszeniowych do ZUS za osobę po ostatnim wyrejestrowaniu z ubezpieczeń. W sytuacjach, gdy osoba ponownie zgłaszana posiada nowe nazwisko, a program podczas aktualizacji danych pobiera dane sprzed zmiany,
- wprowadzenie dodatkowej weryfikacji sprawdzającej przekazywanie do ZUS ponownie takich samych dokumentów zgłoszeniowych za osoby ubezpieczone. Na podstawie przesyłanego dokumentu w trybie zgłoszenia,.
- weryfikowanie danych w dokumencie zgłoszeniowym ubezpieczonego z danymi dotyczącymi danych ewidencyjnych płatnika składek,
- możliwość wystąpienia rozbieżności w nazwie skróconej pobranej z ZUS a nazwą występującą na importowanych dokumentach zgłoszeniowych i rozliczeniowych.
Sporządzanie dokumentu ZUS ZWUA z wykorzystaniem nowej funkcji automatycznego sporządzania dokumentu ZUS ZCNA na podstawie danych pobranych z ZUS odnośnie członków rodziny - wskazanie nowych zasad weryfikacji w trakcie ćwiczenia:
- poprawności składanych wyrejestrowań z ubezpieczeń w oparciu o zgłoszone wcześniej kody tytułu do ubezpieczenia.
Funkcja automatycznego sporządzania dokumentu ZUS ZCNA na podstawie danych pobranych z ZUS odnośnie członków rodziny - wskazanie nowych zasad weryfikacji i mechanizmów usprawniających pracę:
- nawiązanie w trakcie ćwiczenia do systemu e-WUŚ (Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców) oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
- dokument ZUS ZCNA a własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny.
- nowa zasada weryfikacji członka rodziny po ukończeniu 26 roku życia.
Dane pobrane online dla ubezpieczonego z jego konta w ZUS a nieprawidłowości w zakresie historii kodu tytułu ubezpieczenia. Ćwiczenia uwzględniające:
- prostowanie/korygowanie kodu tytułu ubezpieczenia uwzględniające mechanizm wymuszający ustawienie kolejności przetworzenia dokumentów ZUS ZWUA, ZUS ZUA i ZUS ZZA w sytuacji, gdy dokumenty te zostały przygotowane do celów zmiany okresu podlegania lub rodzajów ubezpieczeń,
- powiązanie powyższego merytoryczne przykładu z uwzględnieniem poprawności danych identyfikacyjnych płatnika i ubezpieczonego zawartych w dokumentach ubezpieczeniowych, w szczególności w oparciu o Centralny Rejestr Ubezpieczonych i Płatników oraz RU PESEL, - występowanie błędów krytycznych,
- możliwość kontrolowania stanu przetworzenia wysłanych dokumentów do ZUS.
Zakresy danych i tryby przetwarzania dokumentów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych:
- tryb przetwarzania "na następny dzień";
- przetwarzanie dokumentów w trybie "natychmiast";
- kolejkowanie w bazie danych ZUS - tryb "kolejka";
- mechanizm ustawienia kolejności przetwarzania a tryb "łączne przetwarzanie grupy dokumentów".
Drugi etap praca z danymi z ZUS - dokumenty rozliczeniowe .
Weryfikacje dokumentów rozliczeniowych "pierwszorazowych" - zwiększenie ilości błędów krytycznych w oparci o dane pobranych z ZUS po wczytaniu online do programu Płatnik:
- poprawności składania rozliczeń z danym kodem tytułu ubezpieczenia w oparciu o zarejestrowane wcześniej zgłoszenia z tego tytułu,
- poprawnego wyliczania kwot składek na poszczególne ubezpieczenia w oparciu o wskaźniki ZUS, w szczególności w zakresie składki na ubezpieczenie wypadkowe, liczonej na podstawie stopy bazowej nadawanej przez ZUS,
- poprawności wykazywanych podstaw wymiaru składek w dokumentach rozliczeniowych, w szczególności dotyczy kodów dla których zgodnie z Ustawą określono deklarowaną wysokość podstawy wymiaru zgodnie z ustawą;
- sprawdzenie poprawności raportów imiennych w komplecie rozliczeniowym w celu wyszczególnienie brakujących pozycji raportu za ubezpieczonego w obrębie całego okresu rozliczeniowego, za który jest sporządzane rozliczenie ( brak raportów imiennych np. zerowych lub wyrejestrowania ubezpieczonego na dokumencie ZUS ZWUA).
- wybór schematu wyliczeń w pozycji raportu ZUS RCA dla sprawdzenia dokonania rozliczenia z kodem 30 00 xx i 50 00 XX (rozliczenie po ustaniu tytułu do ubezpieczeń),
- weryfikacja dokumentów rozliczeniowych pod kątem przekroczenia górnej granicy podstawy na ubezpieczenia emerytalno-rentowe (30-krotność).
Nowa weryfikacja deklaracji ZUS DRA w oparciu o dane ewidencyjne z kartoteki płatnika składek mogące powodować błędy krytyczne.
Trzeci etap pracy z danymi z ZUS - sporządzanie dokumentów rozliczeniowych korygujących.
Co to są i do czego służą komplety rozliczeniowe z ZUS;
- wprowadzone mechanizmy pobierania kompletów rozliczeniowych z ZUS,
- przekazywanie tylko pozycji zmienionych w kompletach korygujących,
- zmienione zasady działania programu dotyczące zakresu weryfikacji i wyliczeń w dokumentach rozliczeniowych korygujących,
- zmienione zasady zakresu weryfikacji dokumentów rozliczeniowych korygujących po przez zwiększenie ilości krytyczności błędów wykrywanych w zestawie,
Zmiany w "Kreatorze tworzenia dokumentów rozliczeniowych":
- "na podstawie dokumentów wysłanych do ZUS",
- "na podstawie kompletów rozliczeniowych pobranych z ZUS".
Pobieranie z ZUS kompletów rozliczeniowych.
- zasada 17 miesięcy;
- pobieranie jednego lub kilku okresów rozliczeniowych zamówionych w ZUS jako kompletów rozliczeniowych koniecznych do sporządzenia korekty,
- zasada 30 dni.
Sporządzanie dokumentów rozliczeniowych korygujących na podstawie dokumentów wysłanych do ZUS.
Kompletacja fizyczna i logiczna w Programie Płatnik czyli nowe mechanizmy i zasady sporządzania korekt dokumentów rozliczeniowych.
Zadania warsztatowe z ujęciem kompletów rozliczeniowych z ZUS, uwzględniające wykonanie korekt różnych w zakresie zagadnień merytorycznych i uwzględniających zasady korygowania dokumentów rozliczeniowych:
- wymuszenie korekty raportów ZUS RCA w przypadku zmiany stopy procentowej na ZUS DRA.
- wykonanie korekty (zmiany w pozycji raportu ZUS RCA) zgodnie z nową zmienioną zasadą działania programu, z nawiązaniem do sumy składek z pozycji raportu i przeliczeniem deklaracji, (ujęciu tylko pozycji zmienionych w komplecie korygującym);
- sporządzenie korekty raportu imiennego w taki sposób, aby zauważyć, że komplety rozliczeniowe z ZUS biorą udział przy w wyliczaniu deklaracji ZUS DRA;
- korekta dokumentów rozliczeniowych z uwzględnieniem kompletu rozliczeniowego z ZUS w taki sposób, aby użytkownik programu zauważył, że sporządzanie korekt nie zgodne z zasadami dokonywania korekt powoduje błędne sumowanie deklaracji ZUS DRA;
Sporządzanie dokumentów rozliczeniowych korygujących w oparciu zmiany w Kreatorze tworzenia dokumentów rozliczeniowych korygujących na podstawie kompletów rozliczeniowych pobranych z ZUS.
- sporządzenie korekty raportu imiennego w oparciu o komplet rozliczeniowy z ZUS;
- ćwiczenie - sporządzenie zestawu korygującego w celu sprawdzania poprawności raportów imiennych w komplecie korygującym z uwzględnieniem również dokumentów już przetworzonych w ZUS. Mające na celu zobrazowanie rozszerzenia weryfikacji o wszystkie zestawy za dany okres rozliczeniowy w obrębie całego okresu.
- W celu wyszczególnienie brakujących pozycji raportu za ubezpieczonego w obrębie całego okresu rozliczeniowego, za który jest sporządzana korekta rozliczenia - brak wyrejestrownia ubezpieczonego ZUS ZWUA.
- W celu wyszczególnienia braku raportów imiennych np. zerowych z wskazaniem na brak wyrejestrowania ubezpieczonego na dokumencie ZUS ZWUA, a wyrejestrowanie jest prawidłowo przetworzone w ZUS i zapisane pod kartoteką (również pod kontem ubezpieczonego).
Czwarty etap pracy z danymi z ZUS - kontrolowanie stanu przetworzenia wysłanych dokumentów rozliczeniowych.
Umożliwienie użytkownikowi programu kontrolowania stanu przetworzenia wysłanych dokumentów w ZUS, poprzez:
- aktualizację stanu przetworzenia lub odrzucenia dokumentów przez ZUS,
- wprowadzenie dodatkowych informacji prezentujących wyniki weryfikacji wykonane przez KSI na etapie przetwarzania dokumentów na kontach;
- dodanie informacji o stanie weryfikacji dokumentów przetworzonych przez system ZUS w sytuacji, gdy do ZUS zostanie przekazane zaległe zgłoszenie lub wyrejestrowanie dotyczące historycznego okresu. Zmiany wprowadzone dokumentami zgłoszeniowymi powinny posiadać swoje odzwierciedlenie w dokumentach rozliczeniowych składanych w okresach wynikających ze zgłoszenia do ubezpieczeń.
Zadanie związane z nową funkcją w programie ułatwiającą tworzenie dokumentów wyrejestrowania ubezpieczonych ZUS ZWUA podczas zapisu dokumentu ZUS ZWPA (ważne przy przejęciu płatnika przez płatnika, restrukturyzacji i likwidacji).
08:45 - 09:00 | Rejestracja i przywitanie uczestników |
09:00 - 11:00 | Szkolenie |
11:00 - 11:15 | Przerwa kawowa |
11:15 - 13:00 | Szkolenie |
13:00 - 13:30 | Lunch |
13:30 - 14:45 | Szkolenie |
14:45 - 15:00 | Przerwa kawowa |
15:00 - 16:00 | Szkolenie |
16:00 | Zakończenie szkolenia |
![]() |
Zdzisław Chojecki
Były pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 18 letnim stażem pracy na stanowisku kierowniczym w komórkach merytorycznych i doświadczony praktyk.
|
Zarejestruj się ON-LINE
lub pobierz, wypełnij i odeślij formularz zgłoszeniowy:
Jezeli mają Państwo pytania związane ze szkoleniem, prosimy o kontakt: info@wlr.com.pl
Cennik szkolenia