Ochrona środowiska
Cel szkolenia
Program
Harmonogram
Prelegenci
Cena
Szkolenie uwzględnia nowe formy podawania do publicznej wiadomości oraz udostępniania treści informacji o środowisku w BIP, uwzględnia takie przesłanki ograniczające jawność danych jak dane osobowe, tajemnica przedsiębiorstwa, bezpieczeństwo publiczne, obronność państwa. Zostaną na nim omówione zagadnienia dotyczące udostępniania danych z portali do których wgląd mają organy administracji (BDO, EKOINFONET itp.) oraz pobierania za nie opłat. Szkolenie uwzględnia najnowsze zmiany ustawy OOŚ oraz orzecznictwo w zakresie udostępniania informacji (publicznej i o środowisku).
Cel szkolenia:
Zapoznanie uczestników z prawem i praktyką gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji o środowisku i udostępnianiem w BIP decyzji oraz innych informacji w związku z prowadzonym postępowaniem.
Profil uczestnika:
- Pracownicy urzędów administracji samorządowej i rządowej odpowiedzialni za gromadzenie i udostępnianie informacji o środowisku oraz prowadzący postępowania środowiskowe ? w zakresie, w jakim znowelizowane przepisy ustawy ooś wymagają udostępnienia w BIP obwieszczeń o etapach postępowania oraz o treści wydanych decyzji, w tym pozwoleń na budowę, zezwoleń odpadowych itp.
- Pracownicy administracji publicznej ogólnej (wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty, wojewody oraz marszałka województwa) oraz wyspecjalizowanej (wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, regionalne dyrekcje ochrony środowiska, organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej)
Metody szkoleniowe:
Szkolenie obejmuje część teoretyczną (wykład ? prezentacja multimedialna) oraz część praktyczną obejmującą rozwiazywanie kazusów z zakresu dostępu do informacji o środowisku (kwalifikowanie wniosku, wskazywanie przesłanek i zakresu odmowy, naliczanie kosztów - analiza wniosków o udostępnienie przygotowanych przez uczestników), a także dyskusję i odpowiedzi na pytania uczestników.
1. Instytucja prawna dostępu do informacji o środowisku
- Podstawy prawne w zakresie udostępniania informacji o środowisku. Informacja o środowisku czyli co? Zakres przedmiotowy udostępnianych danych
- Informacja o środowisku a informacja publiczna
2. Podmioty posiadające prawo do informacji o środowisku. Organy zobowiązane do udostępnienia informacji
- Kto ma prawo do informacji o środowisku i jego ochronie,
- Kto jest zobowiązany do udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie
3. Informacje podlegające udostępnieniu:
- Informacje znajdujące się w posiadaniu władz publicznych,
- Informacje przeznaczone dla władz publicznych,
- Zakres udostępnianych informacji,
- Dostęp do informacji a dostęp do dokumentu
4. Opłaty za udostępnienie informacji o środowisku i jego ochronie:
- Stawki opłat określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 12 listopada 2010 r. W sprawie opłat za udostępnianie informacji o środowisku ze zm.,
- Sposób liczenia opłat (Czy można w opłatę wliczyć wynagrodzenie pracownika? Jak liczyć stawki za przekształcenie informacji w żądaną formę i koszty wysyłki?)
- Zaliczkowanie udostępnienia informacji o środowisku a dyscyplina finansów publicznych
- Forma prawna określenia wysokości opłaty (postanowienie czy czynność materialno-techniczna?) I możliwości jej zaskarżenia do sądu administracyjnego
- Opłata skarbowa, opłata ?za zgodność z oryginałem?
5. Udostępnianie informacji na wniosek pisemny:
- Kwalifikowanie wniosku o udostępnienie informacji o środowisku lub informacji publicznej
- Forma wniosku (mailowy, pisemny, elektroniczny skrzynka podawcza)
- Treść wniosku - minimalny zakres
- Uzupełnienie wniosku (Czy wniosek musi być podpisany? Czy potrzebna jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych?)
- Wnioski uporczywe (nadużycie prawa do informacji publicznej, ?nękanie? organu) - analiza orzecznictwa sądów administracyjnych i możliwość jej zastosowania do udostępniania informacji o środowisku
- Udostępnienie informacji w sposób i formie określnej we wniosku,
- Termin udostępnienia informacji,
- Informacja niebędąca w posiadaniu organu,
- Informacja niebędąca informacją o środowisku.
6. Bezczynność władz publicznych w zakresie udostępnienia informacji o środowisku
- Pojęcie bezczynności - kiedy organ nie jest bezczynny?
- Środki prawne wzruszenia bezczynności
7. Udostępnianie informacji drogą elektroniczną:
- Publicznie Dostępny Wykaz (PDW) (zakres przedmiotowy, władze publiczne zobowiązane do prowadzenia wykazu, termin publikacji informacji o dokumentach, termin udostępnienia informacji z PDWD, udostępnianie elektronicznych baz danych, skutki bezczynności w zakresie prowadzenia PDW)
- Rejestry dostępne on line, elektroniczne bazy danych (BDO, EKOINFONET, GEOPORTAL, EPRTR, SIGW) a opłata za udostępnienie informacji
- Zakres informacji udostępnianych w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP)
- Portal Otwarte Dane - kto jest zobowiązany ładować dane do portalu?
- Czy można odesłać wnioskodawcę do portalu gdy informacja jest w posiadaniu organu?
8. Terminy udostępnienia informacji, sposób ich liczenia, skutki upływu
9. Odmowa udostępnienia informacji o środowisku i jego ochronie:
- Test szkody, koncepcja ważenia interesów,
- Przesłanki odmowy udostępnienia informacji uwzgledniające test szkody i ważenia interesów (art. 16 uuiś) z uwzględnieniem zmian wynikających z: wprowadzenia RODO i uodo oraz zmiany przepisów ustawy o zakazie nieuczciwej konkurencji w zakresie tajemnicy przedsiębiorstwa
- Przesłanki odmowy udostępnienia informacji o środowisku z uwagi na: fakt, że wniosek sformułowany w sposób zbyt ogólny lub niemożliwy do zrealizowania, informacje są w trakcie opracowywania lub przeznaczone do wewnętrznego komunikowania się
- Środki prawne przysługujące adresatowi decyzji odmownej
10. Odpowiedzialność za nieudostępnienie informacji o środowisku
11. Udostępnianie informacji o środowisku a podanie do publicznej wiadomości
- Pojęcie obwieszczenia publicznego i podania do publicznej wiadomości
- Obwieszczenia informacyjne i doręczające w rozumieniu kpa
- Nowe zasady podania do publicznej wiadomości treści decyzji w w BIP - wynikające z nowelizacji ustawy ooś z 30 marca 2021 r. (termin, wyłączenia danych, bieg terminu na złożenie odwołania)
- Nowe zasady podawania do publicznej wiadomości o wszczęciu postępowania i jego kolejnych etapach - wynikające z nowelizacji ustawy oos z 13 lipca 2023 r.
- Administracyjne kary pieniężne dla organów gminy za zaniechanie podania do publicznej wiadomości (art. 156aa ustawy OOŚ)
12. Panel dyskusyjny, pytania i odpowiedzi.
8:45 - 09:00 | Logowanie | |
09:00 - 10:30 | Szkolenie | |
10:30 - 10:45 | Przerwa | |
10:45 - 12:30 | Szkolenie | |
12:30 - 13:00 | Lunch | |
13:00 - 15:00 | Szkolenie | |
15:00 | Zakończenie szkolenia |
Radca prawny, dr habilitowany nauk prawnych, specjalizuje się w prawie ochrony środowiska, ocenach oddziaływania na środowisko oraz gospodarowaniu odpadami. Praktyk w konsultingu ze swojej specjalizacji, współpracownik firmy zajmującej się gospodarowaniem odpadami. Pracownik naukowy wydziału prawa uczelni wyższej. Członek zwyczajny Stowarzyszenia Środowisko dla Środowiska. Jest współautorką raportów ewaluacyjnych i prognoz ooś oraz opinii prawnych. Posiada doświadczenie w uspołecznianiu procesów decyzyjnych. Od kilkunastu lat prowadzi szkolenia z szeroko pojętego z prawa ochrony środowiska, autorka blisko 100 publikacji, prelegentka wielu konferencji naukowych, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Ceniona trenerka ciesząca się uznaniem zleceniodawców i klientów, szkoliła m.in. przedsiębiorców, kadry Inspekcji Ochrony Środowiska, pracowników Lasów Państwowych i Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, a także kadry nadzoru budowlanego oraz urzędników administracji ogólnej z całej Polski.
Zarejestruj się ON-LINE
lub pobierz, wypełnij i odeślij formularz zgłoszeniowy:
Jezeli mają Państwo pytania związane ze szkoleniem, prosimy o kontakt: info@wlr.com.pl
Cennik szkolenia
690 + 23% VAT
koszt udziału jednej osoby
650 + 23% VAT
koszt udziału jednej osoby przy zgłoszeniu 2 lub więcej osób
W przypadku gdy udział w szkoleniu jest finansowany co najmniej w 70% ze środków publicznych stosujemy stawkę zw VAT.